اجزا تشکیل دهنده سررسید
سالنامه یا همان سررسید از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که آنان در کیفیت کلی کار تأثیر می‌گذارند. در بخش زیر به توضیحات آن‌ها می‌پردازیم:
جلد سررسید:
امروزه با پیشرفت چشمگیر صنعت چاپ، می‌توان گفت جلد سررسید می‌تواند از جنس‌هایی مانند چرم مصنوعی، گالینور چرم طبیعی، پارچه، ترمو و... باشد از این نظر می‌توان بیان کرد که هر کدام از انواع جلد مزایای خودشان را دارند، برخی زیباترند و برخی برای طرح لوگو‌های دلخواه مناسب ترند برخی قابلیت ماندگاری بالا دارند و برخی نیز قابل شستشو هستند.
صفحات سررسید:
در سررسید و سالنامه هر صفحه مختص به یک تاریخ می‌باشد، ولی ممکن است در بعضی موارد سالنامه کوچک‌تر باشد که در آن موارد دو تاریخ را در یک صفحه قرار می‌دهند، و در ابعاد کوچکتر تاریخ یک هفته در یک صفحه قرار می‌گیرد. در این صورت جای نوشتن یادداشت محدود می‌شود. برخی تقویم‌ها به تقویم‌های جمعه جدا معروفند، در این تقویم‌ها کل هفته در یک صفحه قرار می‌گیرند و برای جمعه یک صحفه جدا در نظر گرفته می‌شود.
دوخت سررسید:
سررسید انواع مختلف صحافی دارد، در این بین دوخت سررسید در مقایسه با انواع روش‌های مشابه دارای یک ویژگی اساسی است. و آن این است که باعث ماندگاری طولانی مدت می‌شود از این نظر سالنامه ما عمری طولانی دارد از این رو بیشتر کتاب‌های قطور و نفیس از این روش صحافی می‌شوند.
لت سررسید:
در داخل سررسید برگه‌های تبلیغاتی وجود دارد که در آن رزومه شرکت سفارش دهنده و یا برخی از اطلاعات مربوط به آن را مشاهده می‌کنیم این برگه‌ها را لت می‌گوییم ورق‌هایی که برای این قسمت از سررسید استفاده می‌شود برگه‌های گلاسه و یا ورق‌های تحریر هستند می‌توان از این برگه‌ها به میزان سلیقه شما و یا بودجه که برای این کار در نظر گرفتید استفاده کرد. تقریباً هر چیزی نظیر تصاویر شرکت، مجموعه و یا تصاویر آبرنگی و... را می توان طراحی و چاپ کرد.
آستر بدرقه سررسید:
آستر بدرقه سررسید در واقع همان برگه ابتدایی و انتهایی سررسید است معمولاً جنس این برگه‌ها از دیگر برگه‌های سررسید متفاوت است این برگه‌ها می‌تواند خالی و یا در برخی موارد دارای لوگو، نام شرکت و یا موارد دیگر بسته به سلیقه افراد قرار داشته باشند.
روبان سررسید:
یکی از بهترین ابزار‌های تبلیغاتی روبان تبلیغاتی است که کاربرد زیادی دارد ازجمله در مراسم عروسی و جشن تولد و... روبان سررسید نیز ویژگی جالبی است که با استفاده از آن می‌توانید لوگو، رنگ سازمانی نام مجموعه و یا... را روی آن حک نمایید و جلوه چشم نوازی به سررسید خود بیافزایید.
برگه‌های داخلی تقویم و سررسید:
در قسمت برگه‌های داخلی سررسید یا سالنامه می‌توانیم اینطور را بیان کنیم که نوع برگه‌ها می‌تواند سفید و یا کرمی باشند. همینطور کیفیت رنگ آن نیز می‌تواند کم یا زیاد باشد. هرچه کیفیت این کاغذ‌ها کیفیت رنگ آن‌ها بهتر باشد موقع نوشتن حس بهتری را به استفاده کننده القا می‌کند و همینطور عمر طولانی‌تری نیز دارند. با رعایت تمام این موارد می‌توان گفت شما سررسیدی زیباتر و همینطور کلاس کار بالاتری در مجموعه خود خواهید داشت.
منبع: امیر پرینت