فرمت RAW
تقریبا تمام مقالات مربوط به توصیه‌های عکاسی برای افراد تازه کار روی یک موضوع تاکید دارند، استفاده از فرمت RAW در هنگام عکاسی با وجود آنکه عکاسی با فرمتRAW بدون تردید یک انتخاب صحیح است. اما شما هرگز نباید کورکورانه از توصیه‌ها پیروی کنید. همیشه خوب است که بدانید چرا باید کاری را با روش خاصی انجام دهید. به همین دلیل در این مقاله به بررسی تمام مواردی برسیم که باید درباره عکس‌های بدانید. به این ترتیب می‌توانید بفهمید که چرا عکاسی با این فرمت اهمیت دارد.
عکس چطور ایجاد می‌شود:
پیش از آنکه به سراغ تصاویر دیجیتال برویم اجازه بدهید نگاه کوتاهی به عصر اتاق‌های تاریک عکاسی انداخته و نحوه ایجاد تصاویر روی فیلم را بررسی کنیم.
هر نوار فیلم با یک دانه‌بندی بسیار ریز از موارد حساس به نور پوشیده شده است. این مواد غالباً از هالید‌های نقره ساخته می‌شود که یکی از دلایل اصلی‌گرانی فیلم بود، وقتی این مواد در معرض تابش نور قرار می‌گرفتند تغییر رنگ می‌دادند. هر چه نور شدید‌تر بودند میزان تغییر رنگ نیز افزایش پیدا می‌کرد هر دانه از هالید نقره همانند یک پیکسل ابتدایی عمل می‌کرد. به عبارت دیگر این دانه نور دریافتی از یک سطح مقطع بسیار کوچک از صحنه مقابل عکاس را ثبت می‌کرد. انواع مختلف فیلم‌ها دارای ترکیب‌های نسبتا متفاوتی بودند، و همین واقعیت باعث می‌شد که هر فیلم دارای شخصیت ویژه خود باشد. هر فیلم در بعضی از شرایط بهتر از بقیه بود. گاهی اوقات شما به دنبال یک فیلم سیاه و سفید با کنتراست واقعاً بالا بودید و در بعضی از موارد نیز یک فیلم با منحنی واکنش خنثی می‌خواستید تا رنگ پوست را ارتقا دهد.
نحوه ایجاد تصاویر دیجیتال:
دوربین‌های دیجیتال به جای ذرات نقره از حسگر‌های حساس به نور استفاده می‌کنند وقتی نور به یک فوتوسایت برخورد می‌کند یک جریان الکتریکی را ایجاد می‌نماید. هر چه نور شدید‌تر باشد جریان ایجاد شده نیز قوی‌تر خواهد بود دوربین شما ولتاژ هر فوتوسایت را ثبت کرده و با استفاده از پردازنده داخلی خود ارزش نوری معادل با شارژ مورد نظر را محاسبه می‌کند‌. در یک سنسور ۱۵ مگاپیکسلی این فرایند ۱۵ میلیون بار برای هر یک از عکس‌هایی که می‌گیرید تکرار می‌شود. سنسور‌های مدرن در تشخیص تغییرات ناچیز سطح نور عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. در واقع این سنسور‌ها می‌توانند بین بیش از ۱۶ هزار وسطح شدت نور و میلیارد‌ها رنگ مختلف تمایز قائل شوند. همانطور که می‌بینید ثبت این حجم از اطلاعات کار حیرت انگیزی است. اگرچه شیوه ضبط اطلاعات توسط سنسور‌ها تا حدودی با یکدیگر متفاوت است، و تصاویر دیجیتال تا حدود زیادی به یکدیگر شباهت دارند. دوربین‌های دیجیتال تمام تلاش خود را برای ایجاد یک بازسازی واقع‌گرایانه از صحنه انجام می‌دهند. تمام این موارد به یک مشکل بزرگ با عکاسی در فرمت jpg منتهی می‌شود.
مشکل عکاسی در فرمت jpg :
وقت شما با فرمت RAW عکاسی می‌کنید تمام اطلاعات ثبت شده توسط دوربین‌تان در فایل نهایی ذخیره می‌شود. حتی با وجود آن که هیچ صفحه نمایشی عملاً نمی‌تواند این اطلاعات را به طور کامل نشان دهد اما داده‌های مذکور برای استفاده شما در هنگام ویرایش تصویر وجود دارد یک فایل RAW معمولی از یک دوربین ۵DMarkکنون حجمی معادل ۲۵ مگابایت دارد.
وقتی با بافرمت jpg عکاسی می‌کنید، دوربین شما تمام این اطلاعات شگفت‌انگیز را ثبت کرده و سپس آن‌ها را دور میریزد. فرمت فایل jpg تنها به ۲۵۶ سطح از شدت نور و چند میلیون رنگ محدود شده است. به این ترتیب شما نزدیک به ۹۰ درصد از اطلاعات ثبت شده توسط دوربین خود را از دست می‌دهید. یک فایل jpg با حداکثر کیفیت از همان دوربین کنون تقریباً ۴ مگابایت حجم دارد.
مزیت RAW :
حالا که متوجه شدید فایل‌های jpg بخش اعظم اطلاعاتی که دوربین شما قادر به ثبت آن‌ها است را نادیده می‌گیرد، اجازه بدهید ببینیم این موضوع عملاً چه معنایی برای عکس شما دارد. تصاویر RAW دارای سطوح نوری بسیار بیشتری هستند، و بنابراین شما می‌توانید میزان نوردهی آن‌ها را بدون از دست دادن جزئیات افزایش یا کاهش دهید. بانک تجهیزات ایران. اگر یک فایل RAW یک استاپUnderexposeباشد به راحتی می‌توانید آن را در نرم‌افزاری مانند Lightroom روشن‌تر کرده ویک تصویر نهایی بی‌نقص را به دست‌آورید اگر یک فایل jpg در شرایط مشابهی باشد افزایش روشنایی آن باعث از بین رفتن جزئیات و همچنین ایجاد نویز می‌شود اگر یک عکس را دقیقا همانطور که می‌خواهید در دوربین خود ثبت کنید مشکلی با فایل‌های jpg نخواهید داشت اما اگر نیاز به اصلاحات بعدی داشته باشید انعطاف‌پذیری بالای فایل‌های RAW یک موهبت ارزشمند خواهد بود.
منبع: http://karkiastudio.ir/