تکنیک عکاسیHDR
در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی و عکاسی یکی از ویژگی‌های دوربین‌های حرفه‌ای تکنیک‌های مختلف عکاسی است که با آن‌ها قابل اجراست. این تکنیک‌ها به عکاس کمک می‌کند که در موارد مختلف با توجه به شرایط محیطی و جوی و حتی نوع نگاه و سلیقه عکاس به فضای مورد عکاسی از این تکنیک‌ها استفاده کنند.
مهارت دانستن این تکنیک‌ها در عکاسی برای عکاسانی که عکاسی صنعتی، عکاسی تبلیغاتی، و عکاسی حرفه‌ای انجام می‌دهند چند برابر عکاسان دیگر است. یکی از این تکنیک‌ها تکنیک اچ دی آر می‌باشد. این تکنیک در حقیقت برای کم کردن سایه‌ها و همچنین از بین بردن قسمت‌های پرنور در عکس می‌باشد. فرض کنید در یک محیط داخلی مشغول عکاسی هستیم و پنجره‌ای رو به منظره زیبا در پشت پنجره قرار دارد که قصد داریم همزمان با سوژه داخل از منظره پشت پنجره نیز عکاسی کنیم یعنی در یک قاب هر دوی این‌ها را داشته باشیم مقدار دیافراگم فضای داخلی را اندازه می‌گیریم مثلاً حدود ۴ می‌باشد. یک شات می‌گیریم می‌بینیم که سوژه به درستی ثبت نشده ولی منظره پشت پنجره اوراکسپزیا یا پر نور شده. برای حل مشکل باید دیافراگم بیرون از پنجره را اندازه کنیم مثل ۱۸ می‌شود. اما وقتی شاتر دوربین عکاسی را می‌زنیم که فضای خارج به درستی ثبت شده ولی فضای داخلی بسیار تاریک و آندراکسپز شده حالا باید برای حل مشکل چیکار کنیم؟ خوب طبیعی است که برای حل این مشکل باید نور داخل را آنقدر بالا ببریم که به حدود دیافراگم بیرونی ۱۸ برسد که برای این کار باید از منابع نور‌گران قیمت استفاده کنیم، که ممکن است همیشه در دسترس ما نباشد. یا اینکه نور خارجی را کم کنیم که در آن صورت نیاز به فیلتر‌های بزرگ nd داریم که بسیار‌گران قیمت هستند و برای نصب آن‌ها باید زمان بسیار زیادی صرف شود.
یکی از راه‌های حل این مشکل اسافاده از تکنیک HDR است. در این تکنیک ابتدا ما نیازمندیک سه پایه هستیم. چون باید ۲ تا عکس بدون تغییر قاب داشته باشیم. دوربین روی سه پایه می‌گذاریم و ابتدا سوژه‌های داخلی را نورسنجی می‌کنیم و عکاسی می‌کنیم. بعد بدون اینکه دوربین کوچکتری تکانی بخورد نورسنجی را برای نور خارجی انجام می‌دهیم. باید توجه کنیم به این نکته که اولاً فوکوس دوربین باید عوض شود همچنین برای نورسنجی نور خارجی از تغییر دیافراگم اجتناب کنیم و فقط سرعت شاتر را تغییر دهیم. عکاسی می‌کنیم. یک بار دیگر هم عکاسی می‌کنیم و این بار سرعت شاتر را بین این مقدار اولیه و مقدار دوم قرار می‌دهیم و عکاسی می‌کنید. بعد از انجام این کار را به نرم‌افزار‌های تولید عکسHDR می‌سپاریم این نرم‌افزار قسمت‌های آندراکسپز و اوراکسپز آن دو را از درون عکس‌ها حذف می‌کند. و قسمت‌های با اکسپز درست را جایگزین آن می‌کند. و یک عکس HDR را به شما تحویل می‌دهند.

منبع: http://karkiastudio.ir/