کاغذ‌های مورد استفاده در سررسید
کاغذ‌های مورد استفاده در سررسید یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت نوع سررسید هستند، بنابراین با توجه به این امر مهم؛ برای سفارش سررسید باید به نکات زیادی نظیر انواع جلد، مدل‌های مختلف کاغذ استفاده شده در آن توجه زیادی نمود. از دیگر قابلیت سررسید‌ها این است؛ که آن‌ها قابلیت شخصی‌سازی دارند و می‌توانند نسبت به سلیقه افراد در مدل‌ها و بودجه‌های مختلفی طراحی و تولید شوند. از بین انواع کاغذ در دنیای چاپ ، کاغذ تحریر ۷۰ گرمی از بهترین انتخاب ها برای تولید سررسید است.
یکی از انواع کاغذ‌هایی که در سررسید‌ها استفاده می‌شود کاغذ تحریر است. این نوع کاغذ‌های تحریر، سفید و با وزن حدود ۷۰ گرم می‌باشند. این کاغذ‌ها نیز می‌توانند در گرماژهای مختلفی استفاده شوند. برای مثال کاغذ تحریر ۸۰ گرم نیز در برخی سررسید‌ها استفاده می‌شوند، ولی معمولاً از گرماژ ۷۰ برای تهیه سررسید‌ها ستفاده می‌شود. یکی از دلایل اینکه از کاغذ سفید و گرماژ پایین استفاده می‌شود این است که می‌توان هزینه کاغذ مربوط به چاپ سالنامه را با انتخاب این نوع کاغذ پایین آورد.
کاغذ تحریری کرم رنگ در سررسید چه ویژگی‌هایی دارد؟
در چاپ انواع سررسید‌ها علاوه بر کاغذ تحریر سفید رنگ؛ از انواع کاغذ‌های تحریری کرم رنگ نیز می‌توان استفاده کرد. این نوع کاغذ تحریر در مقایسه با نمونه‌های مشابه قیمت بالاتری دارد؛ و تنها وجه تفاوت آن‌ها رنگ متفاوشان است. انتخاب این نوع کاغذ‌ها بسته به سلیقه مشتری و میزان هزینه‌ای است که آن‌ها برای چاپ سررسید صرف خواهند کرد؛ ولی انتخاب کاغذ تحریر کرم رنگ جلوه و زیبایی بیشتری به سررسید می‌دهد و باعث دلنشینی بیشتر کار می‌شود.
تفاوت کاغذ کرم تقلبی و کاغذ کرم اصلی سررسید را چگونه متوجه شوید؟
برای تشخیص کاغذ کرم رنگ اصلی از تقلبی ابتدا باید هر دو سررسید  را در دست بگیرید به راحتی متوجه می‌شوید که سررسیدی که کاغذ کرم رنگ اصلی را دارد علاوه بر زیبایی رنگ در تمامی صفحات آن‌ها یکسان است.
کاغذ کارتی
به کاغذ‌های بالای ۱۲۰ گرم کاغذ کارتی نام می‌دهند. کاغذ‌های کارتی از برخی لحاظ همانند کاغذ‌های گلاسه هستن ولی تفاوتشان با کاغذ‌های گلاسه این است؛ که جوهر توانایی پخش شدن برروی آنان را ندارد. ولی کاغذ‌های گلاسه را اگر با خودکار بر روی آن‌ها بنویسید و سپس بر روی آن‌ها دست بکشید؛ جوهر خودکار بر روی آن‌ها پخش می‌شود، و این یک مزیت مهم کاغذ‌های کارتی در مقابل کاغذ‌های گلاسه می‌باشد. همچنین این کاغذ‌ها در دو دسته براق و مات تقسیم می‌شود که نوع براق آن‌ها همانند کاغذ گلاسه هستند؛ ولی با بافتی نرم‌تر تولید می‌شوند. همانطور که گفته شد: رنگ خودکار بر روی این نوع از کاغذ پخش نمی‌شود و زیبایی نوشتار نیز دو چندان می‌شود.
این نوع کاغذ از ضخامت بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل در تولید سررسید  و سالنامه از این نوع کاغذ استفاده نمی‌شود. دوام و مقاومت کاغذ کارتی نیز به مراتب بیشتر از نمونه‌های دیگر است و به همین دلیل در تولید تقویم رومیزی و تقویم دیواری می‌توان از این نوع کاغذ استفاده کرد؛ چرا که تعداد صفحات به قدری نیست که سبب ایجاد ضخامت آزاردهنده‌ای شود. از دیگر ویژگی‌های این نوع کاغذ اینطور می‌توان گفت که تنوع بالایی در رنگ‌بندی دارند.
مزایا و معایب استفاده از کاغذ گلاسه در سررسید چیست؟
کاغذ‌های گلاسه جنبه تزئینی و تشریفاتی بیشتری دارند و برای سررسید‌های خاص بسیار مناسب‌تر هستند؛ ولی این نوع کاغذ‌ها نیز معایب خاص خود را دارند. از معایب آن می‌توان اینگونه بیان کرد که این کاغذ‌ها تقریباً وزنی حدود ۱۰۰ تا گرم۱۴۰ دارند که وزن نسبتاً بالایی برای سالنامه محسوب می‌شود؛ و از این رو سررسید را سنگین می‌کنند و حمل آن نیز دشوار می‌شود. همچنین استفاده از این نوع کاغذ گلاسه باعث می‌شود سررسید گران‌تر شود و هزینه‌ی بیشتری بر دوش تولیدکنندگان قرار می‌دهد.
انتخاب کاغذ مناسب از مهم ترین بخش های تولید سررسید است و هر چه با دقت بیشتری انجام شود بر کیفیت کار نهایی نیز افزوده می شود.

منبع: امیر پرینت