تقویم محتوایی
استفاده از تقویم محتوایی امروزه جایگاه خاصی پیدا کرده است. به صورتی که باید به طور منظم محتوایی متناسب و در خور کسب و کارتان تولید کنید و به این نکته توجه داشته باشید که محتوای کافی برای اهدافتان تولید کرده‌اید برای انجام این کار باید یک برنامه‌ی منظم داشته باشید و با استفاده از این برنامه می‌توانید محتوای خود را ویرایش، طراحی، تولید، مدیریت و تبلیغ کنید. یکی از ویژگی‌های تقویم محتوایی این است که برخی از محتوا‌ها وابسته به زمان محدودی نیستند؛ یعنی مخاطب می‌توانند در هر شرایطی و در هر زمانی به سراغشان بیایند. این تقویم‌ها همانطور که گفته شد، برهر اساسی قابل مرتب‌سازی هستند که می‌تواند بر اساس هر هدفی دسته‌بندی و تولید شوند.
تقویم محتوایی از چه بخش‌های تشکیل شده است؟
تاریخ‌ها:
یکی از مهمترین بخش‌های تقویم محتوایی این است که شما همیشه به تاریخ‌ها توجه داشته باشد و مطابق آن‌ها مطالب را منتشر کنید. در این بخش برای افزایش کیفیت کار نیز می‌توانید برای هر محتوایی که تولید می‌کنید، یک تاریخ طراحی و ویراستاری و یا تاریخ انتشار بنویسید.
موضوع و عنوان:
در بخش موضوع و عناوین بهتر است مواردی که می‌خواهیم در تقویم محتوایی خود به آن‌ها بپردازیم را اولویت‌بندی کنیم. بهتر است برای این کار جدولی بسازیم و بدانیم کدام موضوع‌ها هنوز دست نخورده هستند و کدام موضوع‌ها پرداخته‌ایم زیرا اعضای تیم باید بدانند که اول باید به کدام موضوع‌ها بپردازند یکی از این روش‌های مناسب برای اولویت‌بندی استفاده از رنگ‌ها است، که از رنگ‌های روشن‌تر می‌توانیم برای اولویت‌بندی بالاتر استفاده کنیم.
ویژگی‌های تقویم محتوایی چیست؟
صرفه‌جویی در زمان:
داشتن تقویم محتوایی باعث می‌شود که بتوانیم از زمان بهترین استفاده را داشته باشیم همچنین وجود یک تقویم محتوایی با کیفیت باعث می‌شود همیشه محتوای شما آماده انتشار باشد و اضطراب این را نداشته باشد که به دنبال محتوا بگردید و یا حتی اینکه محتوای تکراری منتشر کنید.
جلب اعتماد مخاطبان:
داشتن تقویم‌های محتوایی به شما کمک می‌کند تا اعتماد مخاطب خود را جلب کنید و همچنین داشتن برنامه محتوایی منظم و با کیفیت باعث می‌شود، مخاطب تحت تأثیر اطلاعات شما قرار بگیرد؛ و برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه‌های دیگر به شما رجوع کند و به خدمات شما اطمینان داشته باشد.
محتوای همیشه سبز چیست؟
محتوای همیشه سبز یکی از اصطلاحات رایج در تولید محتوا و یا تقویم‌های محتوایی است. همانطور که پیش‌تر نیز بیان شد این نوع محتوا‌ها، محتوایی هستند که به سرعت قدیمی نمی‌شوند و از معنا و مفهوم خود را از دست نمی‌دهند به صورت کلی محتوا‌های تقویم محتوایی را به صورتی میشه در نظر گرفت که یا سبز هستند و یا انتهای محتوا‌ها زودگذر و لحظه‌ای باشد در ادامه به بخش صنعت چاپ می‌توانیم اشاره کنیم که محتوایی سبز در تقویم‌های محتوایی می‌باشد.
نمونه‌ای از یک تقویم محتوایی در ماه شهریور:
هر روزی از سال می‌تواند یک مناسبت خاصی داشته باشد از این نظر می‌توان گفت که اگر در کسب و کار خودتان موضوع یا تاریخی به چشم می‌خورد که مرتبط با حرفه شما است بهتر است در حوزه تقویم‌های محتوایی به آن‌ها بپردازید و به راحتی از آن تاریخ‌ها نگذرید برای مثال اگربه دنبال محتوایی در صنعت چاپ هستید در تقویم محتوایی می‌توانید به ماه شهریور اشاره کنید می‌توانید از تاریخ ۱۱ شهریور صحبت کنید از این رو می‌توانید بیشتر به این بحث بپردازید و یا به موضوعات چاپی و یا در مورد تاریخچه این صنعت صحبت کنید.
طراحی منحصر به فرد:
طراحی سررسید به طور کلی از دیگر طراحی ها متفاوت است، با این حال طراحی تقویم محتوایی خود بسیار فرایند متفاوتی دارد با دیگر طراحی سررسید ها و از فرایند پیچیده تر و ولانی تر برخوردارند. با این حال در آخر کار شما تقویمی منحصر به فرد بای سازمان خود خواهد داشت.
نتیجه‌گیری:
در این بخش می‌توان اینطور نتیجه‌گیری کرد که شاید اینطور به نظر بیاید که تقویم محتوا شبیه به یک فهرست ساده تلقی شود ولی باید این مسأله را در نظر گرفت که نیاز کسب و کار بسته به نوع شرایطی که دارید می‌تواند تغیر کند و داشتن تقویم محتوا امری ضروری می‌شود زیرا این تقویم‌های محتوایی می‌توانند به شما کمک کنند تا محتوای کار خود را با کیفیت بیشتر و همینطور با استرس کمتر به مخاطبان منتقل کنید و در پایان کار نتیجه‌ای دلخواه داشته باشید.
منبع: امیر پرینت