021-66760913
طلاکوب یا هات استمپ
طلاکوب چیست؟
از انواع مختلف چاپ داغی طلاکوب می‌باشد، که در رنگ‌های متعددی قابل اجراست. رنگ‌هایی نظیر طلایی، نقره‌ای، آبی، قرمز و سبز. دستگاه‌های طلاکوب به دو دسته‌ی دستی و ماشینی تقسیم می‌شوند.
در حال حاضر چاپ سیلور و طلاکوب یکی از پرمخاطب‌ترین روش‌های چاپ دیجیتال است. در ابتدای باب شدن این روش چاپ، بر روی جلد‌های سررسید و سالنامه ابتدا داغی‌زده می‌شد و سپس با قرار‌گیری طلاکوب بر روی آن، امکان دو بعدی یا چند بعدی به نظر رسیدن طرح را ایجاد می‌کرد. چاپ‌های فلزی و یک راه زیبا برای برجسته کردن عناصر مهم در صفحه می‌باشد، افزودن بر اینکه یک درخشش ظریف و خیره‌کننده دارد.
استفاده از چاپ طلاکوب
در عناصر مهمی نظیر مهر، گواهینامه، اسناد مهم و... از چاپ طلاکوب استفاده می‌کنیم. اما این روش چاپ در دیگر موارد تبلیغاتی همچون کارت ویزیت، پوشه، فولدر، ساک دستی و روی جلد‌های کتاب، دفتر و سررسید، سالنامه و تقویم نیز قابل انجام است.
استفاده از فویل طلاکوب یک فرآیند چاپی ویژه است که از گرما و فشار استفاده می‌کند. استفاده از فویل‌های طلایی در درجه اول محدود به کتاب و عناوین ادبی می‌شود و در چاپ مطالب طلایی در جلد کتاب، چاپگر‌ها از قلم‌های جداگانه استفاده می‌کنند.
فویل مهر زنی تا حدودی شبیه به مهر برجسته و حکاکی است. هنگامی که طراحی نهایی می‌شود، قالب‌های فلزی (که در صنف چاپ، کلیشه نامیده می‌شود.) به شکل مناسب برای هر یک از فویل‌های رنگی که برای طراحی خاص طراحی شده‌اند، ایجاد می‌شوند.
قالب‌ها گرم می‌شوند و سپس با فشار کافی بر روی کار مهر می‌شوند، تا یک لایه نازک فویل را به کاغذ بچسبانند.
هر رنگ به صورت جداگانه از طریق چندین اجرا پیاده‌سازی می‌شود تا طرح نهایی ایجاد شود. اگر یک تصویر یا اثر طراحی شده بصورت سفارشی باشد، می‌توان یک قالب نهایی برای اجرای بهتر اثر ایجاد کرد.
قیمت‌گذاری کار‌های طلاکوب شده بسته به کیفیت مواد مورد استفاده و اندازه‌ی کار است.
منبع: امیر پرینت