021-66760913
طراحی اسکیس
از بین انواع مختلف طراحی یکی از ساده ترین نوع آن : طراحی اسکیس است که در انگلیسی اسکچ و در فرانسه اسکیس تلفظ می‌شود به معنای طراحی سریع و بدون جزئیات از حالت کلی مدل است که در گذشته معمولا از آن، جهت نمایش‌ایده اولیه یک نقاشی یا مجسمه استفاده می‌شداما امروزه به عنوان شاخه‌ای مستقل هم پذیرفته شده است. این نوع طراحی اصطلاحا با دست آزاد انجام می‌شود و انتقال احساس، بسیار در آن دخیل می‌باشد.مترادف‌ برای این سبک و استایل طراحی یادداشتی می‌باشد که می‌تواند معرف این نوع از طراحی باشد. کلمه اسکیس از عبارت یونانی گرفته شده است، که به معنای بداهه می‌باشد. اسکیس و انواع آن در زیر مجموعه آثار تمام شده، دسته‌بندی نمی‌شود و برای اهداف و مقاصد گوناگونی انجام می‌شود. ممکن است این اهداف ثبت یک‌ایده در جهت عدم فراموشی آن توسط هنرمند باشد و یا می‌تواند در جهت بسط و ارتقای یک‌ایده و طرح و برای اجرای بهتر آن در آینده باشد. بسیاری از هنرمندان از sketch برای ثبت سریع لحظه‌ای گذرا پیش از تغییر آن بهره می‌برند. در این حالت معمولا هدف اصلی، ترسیم حالت و نمایش حس و حال کلی مدل بوده و به تناسبات توجه کمتری می‌شود. چه بسا که هنرمند اغراق‌هایی کاریکاتورگونه را نیز به طرح خود بیفزاید.از ویژگی‌های اسکیس سرعت و اغراق‌های ذهنی است، معمولا این شکل از طراحی با استفاده از خطوط روان یا اصطلاحا دست آزاد انجام می‌شود. از اسکیس در دوران رنسانس برای پیاده‌سازی‌ایده اولیه تابلو یا مجسمه استفاده می‌شد اما در قرن‌های ۱۸ و ۱۹ میلادی و پیش از اختراع دوربین عکاسی، تبدیل به هنری مستقل شد که از آن برای ثبت رویداد‌ها یا زندگی روزمره شهری استفاده می‌شد.
سوژه و موضوع اسکیس:
تقریبا از هر سوژه‌ای می‌توان اسکیس کار کرد. این مورد بسته به انتخاب هنرمند و شاخه‌ای که در آن فعالیت می‌کند متفاوت است. اسکیس در معماری بیشتر حول محور طراحی از بنا، فضا‌های معماری گونه و منظره می‌چرخد. در مجسمه‌سازی، هنرمند بیشتر از فیگور اسکیس می‌زند و در هنر نقاشی نیز طیف گسترده‌ای از موضوعات و به ویژه اسکیس چهره کار می‌شود.
ابزار اسکیس در طراحی:
تقریبا با هر ابزاری می‌توان اسکیس زد اما به دلیل سرعت اجرای کار و کوتاه بودن زمان در هنگام اجرای یک اسکیس ، نمی‌توان از وسایل متنوعی استفاده کرد. محدودیت در ابزار یکی از ویژگی‌های اسکیس است و معمولا ابزار‌هایی که امکانات خط می‌دهند برای این مورد مناسب‌تر هستند. مداد یکی از رایج‌ترین ابزار‌های انجام اسکیس است و بعد از آن بیشتر از زغال، روان‌نویس و آب مرکب استفاده می‌شود. امروزه بسیاری از هنرمندان از ابزار‌های دیجیتال مانند موبایل و تبلت هم استفاده می‌کنند.
کاغذ مناسب برای اسکیس:
کاغذ اسکیس به انتخاب طراح بستگی دارد اما معمولا از کاغذ‌های ارزان و کم بافت مثل کاغذ کاهی یا پارس استفاده می‌شود. این مورد به دلیل صرفه جویی در هزینه و البته روانی حرکت ابزار بر روی کاغذ‌های ارزان قیمت و اصطلاحا گرم پایین است.اسکیس‌های پاستل می‌توانند بر روی مقوا‌های بافت دار هم انجام شوند. یک طراح برای به دست آوردن مهارت لازم در اسکیس باید تعداد پرشماری طراحی سریع از موضوعات گوناگون انجام دهد تا به هماهنگی و هارمونی کافی در ریتم خطوط و ساختار طرح دست پیدا کند.
اسکیس غالبا بصورت ساده‌تر از یک کار کامل و با ابزار و مدیوم‌های گسترده و گوناگونی اجرا می‌شود. اصلی‌ترین ابزار‌ها برای اجرای این تکنیک وسایل طراحی می‌باشند. ابزار‌های مرسوم باری اجرای آن، ابزار‌های خشک مانند مداد گرافیت، ذغال و پاستل می‌باشند. اما می‌توان از انواع قلم فلزی و جوهر، قلم دیجیتال، خودکار، ماژیک و حتی رنگ روغن و آبرنگ نیز استفاده کرد.
منبع: امیر پرینت