021-66760913
عکاسی سیاه و سفید
عکاسی سیاه و سفید درباره بافت خطوط اشکال و درجه‌بندی تیرگی و تضاد بین سایر روش‌ها در عکاسی صنعتی عکاسی تبلیغاتی است. در عکس‌های رنگی غالب این ویژگی‌ها در پشت رنگ‌ها پنهان می‌شوند و وقتی که رنگ‌ها برداشته شوند چهره اصلی بافت‌ها خطوط و اشکال جلوتر می‌آیند و سایه‌های مختلف قابل رویت خواهد بود از این رو گرفتن عکس‌های سیاه و سفید مستلزم داشتن نگاهی متفاوت در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی است که به جای رنگ، بیشتر برای عناصر گرافیکی تمرکز کنند در تبدیل کردن یک عکس رنگی به عکس سیاه و سفید هیچ گونه محدودیتی در اعمال فیلتر وجود ندارد. عکاسی سیاه و سفید به شما نوآوری و انتخاب‌های هنرمندانه‌ای می‌دهد. می‌توانم انجام تنظیم درست یک عکس سیاه و سفید ایجاد کرد و با تکیه بر موضوع و نشان دادن فرم‌ها و ساختار‌های سوژه داستانی جالبی بیان نمود می‌توانید با انجام تنظیماتی روی levels، channel mixer، curvesبخش‌های خاص از عکس نتایج زیبا خلق نمود.
 با عکاسی سیاه و سفید به صورت دیجیتال وارد دوره جدیدی می‌شویم که امکانات و توانایی‌های بیشتر از گذشته در اختیارمون خواهد بود.
خطا‌ها در عکاسی سیاه و سفید:
خطا‌های عکاسی سیاه و سفید با عکاسی رنگی کمی متفاوتند. در عکاسی سیاه و سفید از اشتباهاتی که می‌توانست در ویرایش رنگی اکثرا به وجود بیاید می‌توان ر‌هایی یافت. با برداشتن آشفتگی‌ها و اختلالات رنگی در زمینه یک عکس که باعث جلوگیری از دقت توجه به موضوع اصلی می‌شود می‌توان آن را به یک عکس سیاه و سفید تبدیل کرد این اتفاق غالباً در عکاسی خیابانی رخ می‌دهد. یک روز صاف و آفتابی را تصور کنید در یک عکس رنگی آسمان چنین روزی ملال‌آور و یکنواخت بنظر می‌رسد. در حالی که آسمان هم این عکس به صورت سیاه و سفید از تاکید کمتری برخوردار است، و بنابراین به تقویت موضوع اصلی کمک می‌کند عکاسی سیاه و سفید معمولا برای تصاویر پرتره بسیار عالی هستند. اگر که چهره بر اثر شدت نور فلش خراب شود در عکس رنگی بسیار زننده است و ناخوشایند به نظر می‌رسد همان عکس پرتره وقتی که تبدیل عکس سیاه و سفید می‌شود دل نشین‌تر می‌شود.
به طور کلی اگر بعد از تبدیل یک عکس به سیاه و سفید خطا‌هایی باقی مانده باشد به سادگی می‌توان آن‌ها را برطرف نمود. در صورتی که در نواحی و ساختار‌های تیره عکس اختلالی مشاهده می‌شود می‌توان با سیاه کردن آن‌ها این ایراد را برطرف نمود. درگذشته خطا‌هایی از این دست در تاریکخانه برطرف می‌شود به این صورت که نواحی خراب آن را نور اضافه می‌دادند و به اصطلاح می‌سوزاندند. در عصر دیجیتال این کار با brightness، levelsmaskانجام می‌پذیرد. در صورتی که عنصری در زمینه عکس از توجه زیادی برخوردار شده است می‌توان با کاهش میزان کنتراست در آن ناحیه عکس را یکنواخت کرد. عکس سیاه و سفید تکیه زیادی بر ساختار، میزان رنگ‌های طیف خاکستری، میزان کنتراست، ترکیب‌بندی و فرم‌ها در عکاسی صنعتی عکاسی تبلیغاتی دارد. بنابراین اگر تصمیم به ساخت یک عکس سیاه و سفید دارید باید از این مشخصه‌ها به قدر کافی در تصویر خود استفاده کنید. در غیر این صورت، نتیجه مطلوب نبوده و عکس سیاه و سفید شما بی‌ارزش و بی‌حالی می‌شود. حتی با یک عکس رنگی هم می‌توانستیم از این ملزومات اجتناب کنیم اما در عکاسی سیاه و سفید چنین چیزی امکان پذیر نیست. نورپردازی عکس باید به گونه‌ای باشد که به راحتی تاکید‌های لازم روی ساختار بافت فرم و عناصر را نشان دهد. نور‌هایی که در جلو قرار دارند اکثرا زیاد سودمند نیستند. اما نیرو‌های جانبی می‌تواند مفید واقع شوند. برای عکاسی از مناظر طبیعی اگر خورشید در پایین قرار بگیرد ساختار زیباتری دارد. نور‌ها و سایه‌ها نباید بیش از حد متوستند و زمخت باشد. با این حال عکاسی سیاه و سفید بررسی از سایه روشن را نمی‌شناسد یکی از معنای مهارت‌ها و عکاسی سیاه و سفید فهمی در راه انتقال رنگ و طیف‌های گوناگون سایه روشن است. یک توپ قرمز رنگ خیلی واضح است و با چمن سبزرنگ تفاوت دارد. رنگ پوست با رنگ آبی آسمان تفاوت دارد اما در فضای عکس سیاه و سفید چنین رنگ‌هایی به داخل سایه‌های مشابه کشیده شده و تشخیص آن‌ها با یکدیگر مشکل می‌شود.
وقتی که عکس رنگی می‌گیرید و آن را به وسیله نرم‌افزار‌های ویرایش تصویر به یک عکس سیاه و سفید تبدیل می‌کنید هنوز می‌توانیم روی چگونگی تغییر رنگ‌های متفاوت طیف خاکستری کنترل داشته باشیم. یکی از این روش‌ها استفاده از channel mixer و دیگری تیره و روشن کردن نواحی خاص از عکس است.
شگفتی‌هایی در عکاسی سیاه و سفید:
عکاسی سیاه و سفید به خودی خود شگفت انگیز و عجیب‌ترین شیوه عکاسی است، و دنیا را به شکلی و هم آمیزد در می‌آورد که با چشمان عادی نمی‌توان آن را دید. آنچه که در عکاسی رنگی ملال‌آور به نظر می‌رسد، در همتای سیاه و سفید آن شگفت انگیز به نظر می‌آید. عکس سیاه و سفید یک نگاه خیالی
بی‌انتها را خلق می‌کند و این احساسات را بالا می‌برد. این نوع عکاسی بیشتر در مراسم عروسی رواج دارد. و برخی می‌گویند در عکس سیاه و سفید تا اندازه‌ای حال و هوای احساسی وجود دارد. می‌توان با اضافه کردن رنگ در عکس‌های تک رنگ تغییر منحصر به فرد به وجود آمد. با اضافه کردن رنگ قهوه‌ای به عکس گرفته شده به روش امروزی را می‌توانید به شکلی بسازید که به صورت مد قدیمی به نظر برسد. این کار به بیننده کم هیجان می‌دهد معمولاً این موضوع که مردم خود را در یکی از قدیم ببینند جذاب است. با عکس‌های سیاه و سفید به راحتی می‌توانید به بیکرانه‌ها سفر کنید فضا‌های مناطق کاملا سفید و یا کاملا سیاه هیچ گونه مشکلی ندارند همچنین میزان کنتراست عکس سیاه و سفید در برابر عکس رنگی می‌تواند خیلی بیشتر باشد.
منبع: http://karkiastudio.ir/