021-66760913
تنظیم تراز سفید
یکی از مهم‌ترین فاکتورهای  قابل‌توجه در هنگام انجام پروژه‌های عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی لزوم رعایت تراز سفید یا وایت بالانس می‌باشد این فاکتور به این دلیل قابل اهمیت می‌باشد که تراز سفید در حقیقت تنظیم دقیق و درست رنگ عکس می‌باشد و چون یکی از مسائل مهم در عکاسی صنعتی عکاسی تبلیغاتی صداقت در نمایش محصولات و کالاها می‌باشد باید رنگ محصولات و کالای  مورد عکاسی دقیق و به همان شکل در واقعیت دیده می‌شود دربیاید و نکته  دوم در مورد اهمیت آن در زمان چاپ باشد زیرا در صورت رعایت نکردن درست تراز سفید در هنگام چاپ به مشکل بزرگی برخورد می‌کنیم و آن به‌هم‌ریختگی رنگ‌ها در هنگام چاپ می‌باشد.
در حقیقت معنی واقعی تراز سفید تنظیم درست رنگ سفید می‌باشد برای اینکه بفهمیم مطلب برای همه دوستان آسان شود وارد مسائل سخت و پیچیده تکنیکی و علمی نمی‌شویم که ازنظر الکترونیکی چه اتفاقی می‌افتد. در حقیقت اشیا در رنگ‌های مختلف نوری که از منبع نوری ساده می‌شود رنگ متفاوتی به خود می‌گیرد. در نور خورشید در موقعی که خورشید به‌طور کامل طلوع کرده و هنوز وارد مرحله غروب نشده نور تقریباً آبی‌رنگ می‌باشد، یا نور شمع قرمز می‌باشد، نور لامپ تنگستان به زردی می‌زند ، اشیا در زیر نور هرکدام از این نورها به رنگ آن منبع نوری تمایل پیدا می‌کنند.
واحد اندازه‌گیری مقدار رنگ نورا را کلوین می‌نامیم و هرچه مقدار کلوین کمتر باشد رنگ قرمزتر است و هر چه بالاتر باشد رنگ آبی‌تر می‌شود. دوم بنابراین تشخیص رنگ نور وجود دارد یک نور خورشید یا به‌اصطلاح دیلایت که مقدار کلی نان ۵۶۰۰ درجه می‌باشد و دیگری لامپ ۱۰۰ وات تنگستن که به نظرش برخی از مدیران ۳۲۰ درجه کلی می‌باشد در موقع عکاسی صنعتی اکثراً از نور فلاش استفاده می‌شود که حدوداً معادل نوروز ۵۶۰۰ درجه‌یک می‌باشد ولی در صورت استفاده از منابع نوری دیگر هنگام انجام عکاسی و تبلیغاتی باید مقداری که اولین آن‌ها را به‌دقت اندازه‌گیری نماییم و اقدام به اصلاح آن توسط دوربین کنیم...
دوربین عکاسی دیجیتال منویی به‌عنوان وایت بالانس برای انجام اصلاحات رنگ نور می‌باشد. وایت بالانس به معنای تنظیم تراز سفید است به این صورت که وقتی ما یک کاغذ سفید را زیر منبع نوری قابل‌استفاده خود در هنگام عکاسی صنعتی و تبلیغاتی قرار می‌دهیم رنگ کاغذ سفید در حقیقت به رنگ منبع نوری درمی‌آید و دیگر سفید نمی‌باشد. اگر ما این را اصلاح کنیم و به رنگ سفید واقعی در عکاسی دربیاوریم در حقیقت تراز سفیدی را انجام داده‌ایم و باقی رنگ‌های موجود در کادر عکاسی به رنگ اصلی خودشان درمی‌آید برای انجام این کار در دوربین‌های حرفه‌ای چند گزینه پیش‌فرض طراحی‌شده تراز سفیدی به‌صورت اتوماتیک تنظیم شود که زیاد دقیق نمی‌باشد. تراز سفیدی در هوای ابری،  تراز سفیدی  در زیر نور فلورسنت، تراز سفیدی در مورداستفاده از فلاش،تراز سفیدی در زیر نور آفتاب، تراز سفیدی در سایه، تراز سفیدی به‌صورت دستی و تراز سفیدی به‌صورت پریست. به‌عنوان یک عکاس صنعتی تبلیغاتی حرفه‌ای هیچ‌گاه از هیچ‌یک از گزینه‌های پیش‌فرض دوربین استفاده نکنید تنها از حالت منوال و پریست می‌توانید نتیجه دقیق و حرفه‌ای بگیرید. برای موارد بسیار دقیق و حساس پیشنهاد می‌شود از کارت خاکستری و کالرچارت نیز استفاده شود برای آموزش دقیق استفاده از قسمت دستی و پیست دوربین و همچنین استفاده از کارت خاکستری با من تماس بگیرید.
محمد غزازانی
استودیو کارکیا

منبع: http://karkiastudio.ir/